Terviseuuringud Prantsusmaal

 

Cavalieride terviseuuringutest Prantsusmaal ning prantsuse tõuklubi reeglitest

Prantsuse Cavalier King Charles Spanjelite Klubi on mitme aasta jooksul kogunud cavalieride ultraheliuuringute tulemusi. Käesolevaks hetkeks on kogutud piisavalt statistilisi andmeid, kaasa arvatud nende koerte tulemused, kes läbisid uuringut juba 3. või 4. korda, samuti nende järglaste uuringutulemused. Kogutud andmete põhjal jõuti klubis järgmistele järeldustele.

Kuigi see otsus tuli väga raskelt ja alles pärast mitmeid ja mitmeid nõupidamisi riigi juhtivate kardioloogidega, ei soovita prantsuse tõuklubi viia aretusest välja kerge mitraalklapi degeneratsiooniga koeri. Teisisõnu tähendab see seda, et kerge vormiga koeri tohib aretuses kasutada. Prantsusmaal kehtib mitraalklapi degeneratsiooni hindamisel 4-astmeline skaala. Selle jaotuse järgi ei tohi 3. ja 4. astmega koeri aretuses kasutada. Siiski, üle 3-aastased koerad, kellel esineb 1. aste, võivad aretuses osaleda. Samuti ei viida aretusest välja 1. või 2. astmega üle 4-aastaseid koeri.

Selline otsus võeti vastu toetudes kardioloogide kogemusele, et on cavaliere, kellel ilmnevad mitraalklapi degeneratsiooni tunnused suhteliselt noores eas, kuid seejärel haiguse kulg pidurdub ning koer püsib 1. astme juures ka 6-7 aastat hiljem. Samas on koeri, kes ei ilmuta mitte mingisuguseid südameprobleeme päris pikka aega, kuid 6-7 aasta vanuselt ilmnenud haigus areneb väga kiire tempoga.

Varaseim iga ultraheliuuringu tegemiseks on 18 kuud. Uuringut korratakse iga 18 kuu järel. Prantsusmaal on kokku 6 litsenseeritud kardioloogi, kes osalevad selles uuringuskeemis ning võivad anda ametliku tulemuse. Kõik ühe arsti tehtud skaneeringud peab lisaks kinnitama veel üks kardioloog. Prantsuse kardiloogid on veendunud, et käesoleval ajal on ultraheliuuring parim moodus koerte südameid uurida (seejuures värvilise ekraaniga dopplerit kasutatakse selleks, et kõrvalistuv omanik võiks oma silmaga näha, kuidas veri südamesse voolab). Kõik on nõus, et selline uuring pole odavate killast. Kuid sellel moel saadud uuringutulemused annavad lootust tulevikuks. Kõik prantsuse tõuklubisse kuuluvad kasvatajad, kes on alla kirjutanud „Charte de Qualite“ („kvaliteedi harta“) on seega andnud oma nõusoleku järgida antud reegleid koerte lubamiseks aretusse arvestades nende tervist.

Üldjoontes võib öelda, et tulemused on lootustandvad. Juba praegu on näha, et vanemate ja puhta südameuuringuga koerte järglased ilmutavad mitraalklapi degeneratsiooni tunnuseid keskmiselt palju vanemas eas.

Prantsuse klubil pole siiani kindlat seisukohta SM (süringomüeelia) suhtes. Olemasolevatel andmetel esineb seda haigust prantsuse cavalieridel küllaltki harva. Samas vastavateemaline uurimistöö, mis planeeriti viia läbi koostöös ühe veterinaarülikooliga, peatati.

Tõuühing pakub samuti suhteliselt pikka nimekirja silmaarstidest, kes on andnud nõusoleku osaleda cavalieride silmauuringute programmis.

Jane Naylor

Kennel Du Nid Du Faisan

Tõlkis: Kaarin Kaaviste

...tagasi