Minu koer läheb näitusele

 

Ettevalmistus näituseks

Näitusekoer peab alati olema heas vormis, ta ei tohi olla paks ega ka liiga kõhn. Koer peab saama piisavalt liikuda, siis on tal head lihased. Koera karva eest on vaja hoolt kanda, et ei tekiks pusasid mida on raske välja kammida. Koer peab olema puhas, pesta on soovitav vahetult enne näitust eelmisel õhtul. Koer peab olema sotsialiseeritud, teda peab võimalikult erinevatesse kohtadesse kaasa võtma, ta peab rahulikult suhtuma sellesse, et võõras inimene teda katsub.

Tuleb osta sobiv näituserihm. Näituserihm peab olema kitsas, kokkutõmmatava silmusega ja võimalikult silmapaistmatu ning sobima koera värvusega (blenheimile valge, tricolourile valge või must, rubyle pruun, black and tan´ile must).

Koer tuleb aegsasti näitusele registreerida. Tavaliselt lõpeb näitusele registreerimine kuu aega enne näitust.

Näitusekoolitus

Kuna kohtunikud panevad suurt rõhku koera esinemisele ning see kajastub ka koera hinnetes, tuleb ringitreeningule piisavalt tähelepanu pöörata. Väga vähesed koerad esinevad ilma õpetuseta hästi. Kuna ringis esitatakse koera kohtunikule ainult kuni 3 – 4 minutit, peab oskama ja suutma selle lühikese aja jooksul näidata oma koera positiivseid omadusi maksimaalselt. Kui võimalik, võtke osa näitusekoolitustest, peamine töö toimub siiski kodus rahulikus miljöös. Kursus on eeskätt koeraomaniku õpetamiseks ja koerale koos teistega esinemise harjutamiseks. Kodus korratakse õpitud elemente piisavalt, et need saaksid koerale omaseks. Kui teil ei ole võimalik näitusekoolitustest osa võtta, küsige oma koera kasvatajalt kuidas on vaja koera esitada ja õpetage teda ise. Näitusetreeninguga tuleks alustada juba kutsikaeas.

 

Näituseplatsile võtke kaasa koera tõutunnistus (või koopia), vaktsineerimispass, veepudel ja kauss, kamm, hari ja näituserihm ning koera lemmikmaiust. Soovitav on võtta kaasa koera magamisaseme tekk või veel parem box või puur, kus koer tunneb end turvaliselt. Olge kohal vähemalt 1 tund enne teie tõu hindamise algust, varustage end numbri ja kataloogiga. Otsige üles oma näitusering ja selgitage välja oma esinemiseaeg. Oodates oma järjekorda, jälgige, et koer ei oleks päikese käes või vihmase ilma korral ei saaks märjaks. Võite koeraga natuke jalutada, et ta saaks tutvuda ja harjuda näitusemeluga ja teiste koertega.

Vahetult enne ringi minekut kammige karv veelkord läbi.

Koerad kutsutakse ringi numbrite järjekorras alustades kutsikatest. Kataloogist saate teada kellega koos ja kelle järel läheb ringi teie koer, olge aegsasti valmis. Kui eelmist vanuseklassi hinnatakse minge ringi äärde valmis ja oodake kuni ringikorraldaja teid sisse kutsub.

Näituseringis  olles tuleb olla võimalikult rahulik, sest teie närveerimine kandub koerale üle. Mõnikord küsib kohtunik koera vanust, mõelge see varakult valmis, et ei peaks ringis arvutama hakkama. Tavaliselt küsitakse noore (alla 2 aastase koera vanust).

Näituseringis toimub antud tõugu, ühest soost ja samasse vanusegruppi kuuluvate koerte liikumine ringjoonel vastupäeva. Koer käib näituserihmas omaniku vasakul küljel õige pea ja sabahoiakuga. Cavalieri puhul tähendab see seda, et pea peab olema uhkelt püsti ja saba lehvima seljajoone pikendusena.

Ringis tuleb koerte vahel hoida distantsi ja valida õige tempo. Koer peab liikuma traavis. Paras tempo on tavaliselt siis kui te astute kiire sammuga. Kui te liigute liiga aeglaselt, hakkab koer kõndima ja kui liiga kiiresti – galoppima. Koerad liiguvad ringis 2-3 ringi, nii et kohtunik näeks koerte üldpilti ja taset. Seejärel jäävad kõik koerad kohtuniku märguande peale reas seisma ja esimene koer kutsutakse individuaalseks ülevaatuseks kohtuniku juurde. Cavaliere hinnatakse laual, sellepärast on oluline, et te oleksite juba varem harjutanud oma koera laual seismisega ja sellega, et ta laseb  ka võõral inimesel ennast katsuda ja hambaid vaadata.

Koer tuleb panna seisma kohtuniku ette vasaku küljega, nii et tema pea jääb kohtuniku vasaku käe poole – hindamine toimub vasakult paremale st alustatakse peast ja lõpetatakse sabaga.

Tavaliselt lastakse koertel veelkord liikuda edasi – tagasi st kohtunikust otse eemale ja tagasi. Mõnikord palub kohtunik teha ka nn kolmnurka – otse edasi, vasakule ja tagasi kohtuniku juurde. Kui teil palutakse koer kohtuniku ette seisma panna, siis pange koer seisma nii, et ta on kohtuniku poole küljega ja on kohtuniku lauast ca 2 m kaugusel.

Kui teie koer sai hinde suurepärane (roosa lint) või väga hea (punane lint) jääge ringi äärde ootama kuni teid kutsutakse edasi võistlema. Igas klassis järjestab kohtunik 4 paremat koera. Kui teie koer oli oma klassis nelja parema hulgas läheb ta veelkord edasi võistlema (kui kõik vanuseklassid on hinnatud) parima isase (emase) valikule.

 

Kui teie koer ei osutunud seekord väljavalituks, ärge laske oma tujul sellepärast langeda, võib-olla ei olnud teie koer seekord veel heas näitusevormis, võib-olla ei osanud te oma koera hästi esitada. Alati on võimalus uuesti proovida, ühe näituse põhjal ei peaks te veel tegema järeldust et teie koer ei ole näitusekoer. Konsulteerige asjatundjatega mida võiksite teinekord paremini teha, et teie koer saaks parema hinde, juhul kui ta on seda väärt. Lohutage end sellega, et kohtunikud võivad olla karmimad ja leebemad, iga kohtunik tõlgendab standardit veidi erinevalt. Suhtuge tõsiselt ringitreeningusse, et teie koer saaks ringis võimalikult maksimaalselt esile tuua oma häid omadusi.

Kui te pole varem koertenäitustest osa võtnud on soovitav esimene kord minna näitusele ilma koerata ja jälgida oma tõu näituseringi ja jälgida kuidas esitavad koeri kogenud näituseinimesed.

Näitus on sport, osake nii võita kui kaotada!

Heli Järvet kennel „Helandros“

...tagasi