Kutsika näitusetreening

 

Kui te tahate oma koera edaspidi näitusel esitada, tuleb näitusetreeninguga alustada võimalikult varakult (kahekuuse kutsikaga). Paljud koeraomanikud teevad selle vea, et lasevad koeral enne suureks kasvada ja hakkavad teda alles siis näituseks harjutama. See ei tähenda, et täiskasvanud koera ei oleks enam võimalik õpetada, aga palju lihtsam on algõpetust anda kutsikaeas. Korrektse näituseseisangu, liikumise ja hammaste kontrollimise õpetamine kutsikaeas annab koerale hiljem näitustel nii vajaliku kindlustunde.
Esimesed harjutuskorrad peavad olema lühikesed, alates mõnest minutist. Tasapisi võib seda aega pikendada, aga alati tuleb lõpetada kohe, kui kutsikas hakkab väsimuse märke ilmutama. Kui kutsikas on rahutu, või ei suuda kontsentreeruda, lõpetage treening ja proovige järgmisel päeval uuesti. Treening peab olema kutsikale meeldiv vaheldus argipäevarutiinis. Treeningu käigus tuleb teda ohtralt kiita ja anda maiust (rosinaid, juustutükikesi, maksatükikesi jms.)
Olge järjekindel. Andke käsklused kindla häälega ja kasutage alati sama harjutuse juures sama käsklust.
Arvestage seda, et te peate kõigepealt kutsikale selgeks tegema, mida te temalt tahate. Ärge proovige talle kõiki asju korraga õpetada, vaid liikuge edasi sammhaaval. Õpetage enne üks käsklus selgeks, kui asute teise juurde. Kutsikas õpib kordamise, korrigeerimise ja kiituse teel. Ärge kunagi karistage kutsikat kui ta midagi valesti teeb, vaid parandage teda kuni ta õigesti teeb ja kiitke siis ohtralt. Lõpetage iga treening kiituse ja maiusega.
Koerale, kellega kavatsetakse edaspidi näitustest osa võtta tuleb kõigepealt õpetada selgeks käsklus "seisa". Pange valmis maius näit. tükikesteks lõigatud viiner, liha- või juustutükikesed. Kui kutsikas ise seisab öelge käsklus "seisa" ja andke maius, kui kutsikas istub liikuge temast natuke eemale, ta tõuseb ja hakkab teile järele tulema, kui ta seisab korrake käsklust ja andke maiust, korrake seda kuni kutsikas saab käskluse selgeks. Ärge treeninguga üle pingutage, natuke korraga, et kutsikal säiliks asja vastu huvi on parim.

Laual seismine
Laual seismist hakake õpetama siis kui maas seismine on selge. Pange lauale tekk või matt, et kutsikal libe ei oleks. Tõstke kutsikas lauale, kiitke teda ja andke maiust. Kui ta ei karda enam laua peal olemist, hakake harjutama seismist. Hoidke parema käega lõua alt ja vasakuga tagakeha alt ja korrake käsklust "seisa". Kui ta seisab rabelemata kiitke. Kui kutsikas on veel väike, hoidke teda laual kindlalt, et ta ei maha hüpates endale viga ei teeks.
Koer peab seisma laual nii, et esijalad on laua suhtes vertikaalselt. Esikäpad jäävad õigesse asendisse, kui tõstate lõua alt hoides kutsika esijalad korraks õhku ja lasete siis uuesti lauale. Hoidke ühe käega lõua alt, nii et pöial ja nimetissõrm on kõrvade taga ja teise käega nihutage tagajalad õigesse asendisse - kergelt harki, nii et kannaliiges on risti maaga. Öelge käsklus "seisa". Kui kutsikas seisab algul kasvõi mõne sekundi kiitke kohe ja andke maiust. Pikendage seismise aega, kuni ta seisab mõne minuti s.o. aja, mis kohtunikul kulub tavaliselt koera ülevaatamiseks.

Hammaste näitamine
Kui seismine läheb juba hästi, hakake harjutama hammaste vaatamist. Öelge käsklus "hambad" ja vaadake hambumust - kutsika suu on kinni, te lükkate mokad niipalju tagasi, et esihammaste rida tuleb nähtavale. Laske ka teistel inimestel kutsika hambaid vaadata. Pange kutsikas lauale seisma, toetage teda lõua alt, öelge käsklus "hambad", las teie külaline vaatab hambaid, kui kutsikas laseb seda vastupuiklemata teha, kiitke ja andke maiust. Kui kutsikas kardab, või ei lase hambaid vaadata, andke maiustused külalise kätte, las ta ütleb käskluse "hambad", vaatab korraks hambumust ja annab kutsikale maiustuse. Korrake seda harjutust kuni kutsikas laseb alati rahulikult hambaid vaadata.

Kõrval käimine
Kui kutsikas on harjunud oma tavalise jalutusrihmaga jalutama, on paras aeg hakata teda harjutama näituserihma ja liikumisega. Näituserihmana kasutage spetsiaalset peenikest rihma, millel on libisev silmus kaelarihma asemel. Hoidke vasakus käes näituserihma ja näppude vahel maiust (vorsti- või juustutükikesi). Öelge käsklus "kõrval" ja hakake liikuma, peate astuma üsna kiire sammuga, siis liigub kutsikas paraja tempoga st. kerges traavis. Kui te liigute liiga kiiresti hakkab kutsikas galoppima, kui liiga aeglaselt, hakkab ta kõndima. Püüdke leida paras tempo, millega kutsikas vabalt traavib. Jälgige, et kutsikas liiguks otse, mitte ei tiriks väljapoole või teie poole. Kutsika tähelepanu köitmiseks näidake talle maiust. Kui ta liigub mõne meetri nii nagu vaja, andke maiust ja kiitke. Te peate saavutama, et kutsikas liiguks pea püsti, ilma et oleks vaja rihmast pead üles tirida. Kui te hakkate rihmast pead püsti kiskuma, muutub koera liikumine tippivaks.
Harjutage erinevaid näitusel nõutavaid liikumisi - ringis liikumine, edasi-tagasi liikumine, kolmnurgakujuline liikumine.


Maas seismine
Kui koer on lõpetanud liikumise, jääge kohtuniku laua ette (umbes 2 sammu kaugusele) seisma. Öelge käsklus "seisa". Seiske ise koera ees, tõmmake ta tähelepanu endale, näidates talle mänguasja või maiust. Ringis söötmine ei ole soovitatav, aga kui te treenite koeraga, andke talle maiust. Algul seisab ta käskluse peale võib-olla ainult hetke. Pikendage järk-järgult seismise aega, kuni ta seisab mõne minuti. Koer peab kogu aeg rõõmsalt saba liputama ja teile otsa vaatama (ta teeb seda kui te temaga rõõmsalt ja kiitvalt räägite). Jälgige, et ta seisaks korrektselt, esijalad vertikaalseLt maaga ja tagajalad veidi taha ja kergelt harkis.
Samal ajal kui te kutsikat kodus õpetate, võimaldage talle kontakte väljaspool kodu. Kui vaktsineerimised on tehtud, võtke teda aeg-ajalt kaasa rahvarohketesse kohtadesse, harjutage linna kära ja müraga. Otsige võimalusi kutsikat võõraste inimestega tutvustada, laske neil kutsikat katsuda ja silitada. Mida rohkem on kutsikal erinevaid kogemusi väljaspool kodu, seda kindlam võite olla, et ta ennast näitusel parimast küljest näitab, paanikasse ei satu ja oma hinnet sellega ära ei riku. Külastage kõigepealt mõnda näitust ilma koerata ja jälgige, kuidas esitab sama tõugu kogenud koeraomanik, proovige seda järgi teha.
Pidage meeles, et teie koera edu näitusel oleneb suures osas ka teist - kui hästi on karv hooldatud, kui hästi te oskate koera esitada, kui heas füüsilises vormis koer on.

Ärge kunagi kükitage või põlvitage kui esitate cavalieri. Esitage koera alati seistes. Kui koer istub kui peaks seisma, ärge tõstke teda käega kõhu alt püsti, vaid tõmmake ta rihmast liikuma, tehes näiteks väike ring ümber oma telje.
Ärge kunagi pahandage koeraga ringis. Rääkige temaga rõõmsalt ja kiitke. Selleks, et koer oleks tähelepanelik, võite kasutada mingit "salasõna" mille peale koer kindlalt sabaliputamisega reageerib, näit. "Kus pall on? Kus küpsis on?", või muud sellist.

Kui vähegi võimalik võtke osa spanjelitele mõeldud näitusetreeningutest.

...tagasi