Tõututvustus

 


Iseloom
Enamik inimesi on esimeses järjekorras võlutud cavalieri armsast sõbralikust näost ja lakkamatust sabaliputamisest. See väike elegantne koer näib väga hästi sobivat erinevate inimeste ja elustiilidega. Ta on parajat kasvu - mitte nii suur, et tema toitmine kalliks läheks ja ka mitte nii väike, et meessoost pereliikmed keelduksid temaga jalutama minemast. Cavalierid sobivad noore pere kiire elustiiliga, kuid võivad ka tuua palju rõõmu neile, kes mingil põhjusel tunnevad end üksiku või tõrjutuna. Kuna cavalier king charles spanielite aretamisel on kasutatud terveid põlvkondi seltsikoeri, kelle peamine ülesanne oli oma peremeestele rõõmu valmistada, pole mingi ime, et tõug on tänapäeval tänu oma äärmiselt inimsõbralikule iseloomule paljudes maades väga populaarne.

Tõelisele cavalierile on võõras igasugune närvilisus ja agressiivsus. Need koerad on säilitanud küllaltki palju oma esivanematele omasest "tõuse ja sära" loomusest, mis kombineeritult käepärase suurusega teeb nad täiuslikeks lemmikuteks. Tüüpilise cavalier king charles spanieli põhilisteks iseloomujoonteks on rõõmsameelsus ja kartmatus ning neil on kalduvus mitte märgata hädaohtu.

Cavalier on väga kohanemisvõimeline ja võtab innukalt osa igasugusest tegevusest, olgu see autosõit, jalutuskäik või seltsipakkumine näiteks aiatöödel. Selle tõu vähenõudlik loomus teeb kooselu temaga väga lihtsaks, eriti kui omanikul pole aega või tahtmist pikkadeks jalutuskäikudeks. Cavalier tahab alati olla inimestega koos, kuid ta tunneb rõõmu ka teise koera või kassiga koosolemisest. Tüüpilise seltsikoerana talub ta halvasti pikka üksindust. Võimaluse korral on soovitav pidada kaht cavalieri, siis ei tunne koerad end õnnetuna kui peavad üksi kodus olema.

Cavalierid ei sobi oma äärmiselt inimsõbraliku loomu tõttu valvekoerteks, kuid võivad mõnikord siiski häält tõsta, et anda märku tundmatu külalise saabumisest.

Välimus

Cavalieri suurim varandus on tema pea - eriti silmad. Silmad peavad olema tumedad, ümmargused ja suured, kuid mitte pungis. Selliseid leebe, rahuliku ja vastasolijaist vaimustunud vaatega rõõmust säravaid silmi ei ole ühelgi teisel tõul. Kõrvad on pikad, kõrge asetusega ja rikkalikult kaetud pika siidise ehiskarvaga, mis loob mulje nägu raamivatest juustest.


Tõule on lubatud neli erinevat värvust. Kõige levinum on blenheim, mis on oma nime saanud Malborough`te perekonna asupaiga - Blenheimi lossi - järgi, kus kasvatati sajandite vältel ainult puna-valgeid cavaliere. Ka tänapäeval on blenheim kõige levinum värv. Blenheimil on sügavat kastanpruuni tooni laigud pärlvalgel põhjal. Soovitav on sümmeetriline valge mask näos ja eriti kõrgelt hinnatud on täpp (spot) pealael.

Teine valge fooniga värvus on tricolour. Selle värvuse puhul on põhivärvideks eebenmust ja pärlvalge, markeerituna mahagonpruunide märkidega silmade kohal, põskedel, kõrva sisekülgedel ja saba all.
 


Ühevärvilisteks loetakse ruby, mis on sügavat punakaspruuni värvi ja black-and-tan, mis on must pruunide märkidega.

    
Kehalt on cavalier ruudukujuline, sirge seljajoone, tugeva rindkere, kauni kaela ja heade nurkadega jäsemetega, mis kõik kindlustab vaba ja elegantse liikumise.

Tõeliselt hea cavalieri saladus on hea välimiku ja sisemise peenuse kooskõla. Seda tõugu koer ei tohiks kunagi olla vibalik või kiitsakas. Kuigi kääbuskoer, on cavalier oma kasvu kohta hämmastavalt tugev, vastupidav ja sportlik. Kõrvad, rind, käpad, kõhualune ja saba on kaetud rikkaliku siidja ehiskarvaga, mida on väga lihtne hooldada ja mis ei nõua mingisugust pügamist.

Kellele sobib cavalier? Cavalieride iseloom ja kasv teevad neist ületamatud perekoerad. Lapsed ja cavalierid sobivad omavahel täiuslikult. Erinevalt enamikest teistest kääbuskoertest on cavalier lastega suheldes kannatlik ja rahumeelne ning väga mänguhimuline. Ta on küllalt tugev ja visa, et taluda veidi karusemat kohtlemist ka väikelapse poolt, kuid tal peab alati olema võimalus soovi korral lapse eest ära minna.

Intelligentseid ja tasakaalukaid cavaliere on lihtne õpetada, nad kuuletuvad hästi ja tänu sünnipärasele mängulustile ning meeldimispüüdele haaravad kõike lennult. Cavalieriga sobib harrastada nii agilityt kui kuulekuskoolitust.
Cavalieri sportlik loomus teeb temast ideaalse kaaslase looduses käies, ta naudib pikki jalutuskäike, ujumist ja lihtsalt vabalt ringijooksmist. Cavalieri väike kasv ja hea iseloom võimaldab teda paljudesse kohtadesse kaasa võtta, tavaliselt tasub ta teile suurepärase käitumisega.

Cavalier on ideaalne valik väga erinevatele inimestele, hoolimata vanusest ja elutingimustest. Alati rõõmsameelne cavalier on ka suurepärane stressimaandaja.
Cavalier king charles spaniel on ehtne vana kooli kavaler, kes oma sarmi, hea tuju ja kauni välimusega võidab sõpru ja imetlejaid kõikjal kuhu ta ilmub.

...tagasi/ back